Karotenoidy to grupa związków należąca do grupy terpenów. Są to związki o barwie żółte, pomarańczowe i czasem fioletowe. Ze względu na swoje właściwości lipofilne są też zwane lipochromami.
-karoteny typu węglowodorów:
beta -karoten
pomidor, marchew, papryka, bataty, dynia, morele, szpinak, sałata, zielona pietruszka, kapusta włoska,
likopen, kapsantyna
pomidor, czerwony grejpfrut,
zaksantyna
kukurydza, dzika róża, brokuł, brukselka,
luteina
marchew, kukurydza, brzoskwinia, ziele pokrzywy, ziele lucerny,
beta-kryptoksantyna
dynia piżmowa, papaja, słodka czerwona papryka, mango, pomarańcze.
Są to związki, które charakteryzują się właściwościami przeciwutleniającymi, uczestniczą w wymianie tlenu singletowego, rodników nadtlenkowych oraz absorbują światło niebieskie. Według raportu Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem oraz Światowej Fundacji Badań nad Rakiem produkty zawierajace te związki wykazują profilaktyczne działanie w stosunku do nowotworów krtani, gardła, jamy ustnej i płuc. Aktywność związków biologicznych karotenoidów to m.in. wpływ na komunikację międzykomórkową, modulacje hormonalną i immunologiczna oraz detoksykacja kancerogenów. Spożywanie tych związków wywiera mechanizm prewencyjny wobec chorób nowotworowych, sercowo- naczyniowych, osteoporozy i innych chorób przewlekłych.
Do wchłaniania karotenoidów konieczna jest obecność tłuszczów. Zapotrzebowanie dzienne na beta-karoten to 6 mg. Z beta-karotenu powstaje witamina A, aby powstało 0.8 mg witamina A, potrzebujemy 4.8 mg beta-karotenu. Dawka ponad 30 mg beta karotenu powoduje zażółcenie skóry, które po jej odstawieniu znika.
Stabilna formą jest izomer trans, ale podczas ogrzewania powstaje izomer cis . W świeżych produktach likopen występuje w 95 % w formie trans, natomiast poddany ekspozycji na światło i ogrzewanie zmienia się w formę cis, której biodostępność w organizmie człowiek jest wyższa. Dlatego organizm jest w stanie więcej przyswoić likopenu z przetworzonych produktów, niż ze świeżych. Biodostępność likopenu w połączeniu z beta-karotenem jest wyższa, niż samego likopenu.
Czerwone pomidory zawierają około 3-5 mg likopenu w 100 g pomidorów, w skórce jest 3-5 razy wyższe stężenie likopenu niż w miąższu.
Likopen jest silnym antyoksydantem, silniejszym niż beta karoten i alfa-tokoferol. Likopen chroni tłuszcze przed utlenianiem i przeciwdziała uszkodzeniom DNA. Jego działanie ochronne polega na działaniu przeciwmiażdżycowym i przeciwnowotworowym.
Zeaksantyna wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych i zapobiegają uszkodzeniom oksydacyjnym. Jest to istotne w leczeniu i profilaktyce wielu chorób przewlekłych. Wspiera pracę układu krążenia i działa przeciwzapalnie. Poprawia pamięć i funkcje poznawcze, zmniejsza ryzyko występowania udarów, czy chorób układu sercowo-naczyniowego. Wykazując aktywność przeciwutleniającą i ochronną na komórki, zeaksantyna opóźnia procesy starzenia się i przyspiesza odnowę naskórka. Zeaksantyna jest składnikiem niezbędnym do zachowania prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku.
Luteina bogatym źródłem luteiny jest szpinak, glony i chlorella. Jest to główny karotenoid w plamce żółtej siatkówki oka. Nie została ustalona dawka dzienna, ale luteina może być pomocna dla kierowców i osób pracujących przy komputerze.
Astaksantyna to czerwony barwnik, występujący w morskich organizmach np. pancerzach homara, krewetkach oraz w łososiu. Ma zdolność wymiatania rodników i tlenu singletowego o 50 razy większą niż beta-karoten. Pochłania światło UV, pomaga w zwalczaniu stresu oksydacyjnego, zwiększa zdolność do wysiłku, powodując zwiększone zużycie tlenu.
Beta-kryptoksantyna jest powszechnym karotenoidem występującym w owocach oraz w ludzkiej krwi i tkankach. Pokarmy bogate w beta-kryptoksantynę to mandarynki, persymony i pomarańcze. Beta-kryptoksantyna pełni kilka funkcji ważnych dla zdrowia człowieka, w tym rolę w obronie antyoksydacyjnej i komunikacji międzykomórkowej. Co najważniejsze, beta-kryptoksantyna jest prekursorem witaminy A, która jest niezbędnym składnikiem odżywczym potrzebnym dla wzroku, wzrostu, rozwoju i odpowiedzi immunologicznej.
Codzienna dieta bogata w związki z grupy karotenoidów tj. beta-karoten, likopen, zaksantynę, luteinę, beta-kryptoksantynę będzie wykazywać aktywność antyoksydacyjną wobec wolnych rodników i reaktywnych form tlenu. Stosowanie karotenoidów wraz z innymi witaminami wykazującymi potencjał antyoksydacyjny będzie chronić organizm przed tworzeniem blaszek miażdżycowych.
Uwaga!!!
Wprowadź do diety: marchew, pomidory, paprykę, bataty, pomarańcze, papaję, szpinak, zieloną pietruszkę, dynie, kukurydzę, morele, brzoskwinie, brokuły, brukselkę a na pewno nie zabraknie Ci karotenoidów :-)
Źródła
Znajdziesz mnie na:
2024 Jabłońska Klaudia dietetyk. Wszelkie prawa
zastrzeżone.