Alkohol etylowy to substancja teratogenna i może wpływać negatywnie na zdrowie osoby spożywające alkohol. Należy pamietać, że kobieta w ciąży spożywająca alkohol wpływa tą substancją na siebie i na płód. Cząsteczki alkoholu łatwo przechodzą przez łożysko do krwi płodu i w ciagu 1-2 godzin stężenie alkoholu w krwi płodu jest porównywalne z tym, które ma matka.
Alkohol może wywołać zaburzenia rozwojowe o różnym nasileniu, nieodwracalnie może wpływać na rozwój fizyczny, poznawczy, społeczny oraz emocjonalny u dziecka.
Wyróżniamy dwa rodzaje spożywania alkoholu: ryzykowne, czyli nadmierne spożywanie alkoholu niepociągające za sobą aktualnie negatywnych konsekwencji, oraz szkodliwe picie alkoholu, czyli takie które powoduje szkody zdrowotne, fizyczne, psychiczne przy czym nie występuje uzależnienie od alkoholu i tu należy podkreślić, że spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży ma zawsze charakter picia szkodliwego!
Teratogenne i uszkadzające Ośrodkowy Układ Nerwowy działanie alkoholu sprawie, że nie ma „bezpiecznej” dawki alkoholu w ciąży.
Badania obrazowe u ludzi i histopatologiczne na modelach zwierzęcych wykazały, że prenatalna ekspozycja na alkohol skutkuje zmniejszona objętością płatów czołowych, prążkowań, jądra ogoniastego, wzgórza i móżdżku oraz uszkodzenie ciała modzelowatego i ciał migdałowatych. Alkohol może wpływać na ekspresję genów w mechanizmie epigenetycznym.
Płód jest wrażliwy na alkohol ze względu na niewydolne mechanizmy eliminacji alkoholu oraz przedłużająca ekspozycję.
Jest to proces powolny, dlatego efekt pojedynczej dawki jest zwielokrotniony przez wydalanie alkoholu do płynu owodniowego, a następnie połykanie go przez płód. Alkohol będzie działał szkodliwie od poczęcia do porodu. W pierwszych tygodniach może doprowadzić do poronienia. Do 8. tygodnia może powodować wady wrodzone: serca, OUN, kończyn, malformacji twarzy, oczu, uszu, zębów , nosa. Od 4. do 8. tygodnia ciąży wady rozwojowe maja charakter strukturalny po 8. tygodniu maja wymiar funkcjonalny.
I trymestr - dysmorfie twarzy i rozwój wad wrodzonych, w tym OUN,
II trymestr - może nastąpić wewnątrzmaciczne obumarcie płodu i poronienie,
III trymestr - wpływ na wzrastanie płodu.
Zaburzenie rozwoju i funkcji OUN może dojść na każdym etapie ciąży nawet przy braku ewidentnych uszkodzeń mózgu.
Alkohol swobodnie przenika do mleka kobiecego, w którym jego stężenie jest podobne do tego w krwi matki. W czasie 30- 60 minut od spożycia alkoholu przez matkę jego stężenie w mleku jest najwyższe. Należy pamietać, że aktywność enzymu dehydrogenazy alkoholowej u noworodków i niemowląt do 2. miesiąca życia to zaledwie 25 % aktywności tego enzymu u dorosłych, dlatego detoksykacja u noworodków i niemowląt zachodzi bardzo powoli.
Większość środowisk medycznych i towarzystw naukowych rekomenduje, aby kobiety w czasie karmieni piersią nie spożywały alkoholu, nawet jego okazjonalne spożycie może mieć wpływ na zdrowie dziecka. Najbardziej istotne skutki spożywania alkoholu podczas karmienia piersią to upośledzenie rozwoju psychoruchowego i wzrastania u dziecka.
Zapobieganie prenatalnej ekspozycji na alkohol należy rozpocząć już na etapie planowania ciąży, aby zapobiec niekorzystnym skutkom związanym z ekspozycja na alkohol.
Bibliografia:
Burd L., Blair J, Drops K.: Prenatal alcohol exposure, blood alcohol concentrations and alcohol elimination rates for the mother, fetus and newborn. J Perinatol. 2012 Sep;32(9):652-659 indexed in Pubmed 22595965
Jakubczyk A. : Uzależnienie , picie szkodliwe i ryzykowne - podstawowe definicje w świetle najważniejszych systemów klasyfikacyjnych. M. Wojnar (red.) Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu , PARPA Warszawa 2017.
Kociszewska- Nejman B., Pietrzak B., Mazanowska N., Kociński P., Sieroszewski P., Królak - Olejnik B., Borkowska M., Okulicz - Kozaryn K., Brzózka K., Wielgosz M.,: Zaburzenia rozwoju płodu spowodowane spożywaniem alkoholu przez kobietę w ciąży. Karmienie piersią a alkohol. Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2 nr 4 s 176-190 Via Medica.
Znajdziesz mnie na:
2024 Jabłońska Klaudia dietetyk. Wszelkie prawa
zastrzeżone.