W ostatnich dziesięcioleciach produkty spożywcze i napoje wytwarzane ze zbóż bezglutenowych były początkowo tworzone dla pewnych grup osób, które doświadczają zaburzeń związanych z glutenem, takich jak alergie na pszenicę, ataksja glutenowa, nadwrażliwość na gluten bez celiakii i celiakia. W dzisiejszych czasach spożywanie produktów bezglutenowych jest nie tylko ograniczone do grup docelowych, ale stało się trendem żywieniowym dla zwykłych konsumentów, zwłaszcza w krajach takich jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i niektóre kraje europejskie, które uważają, że spożywanie produktów bezglutenowy to zdrowszy wybór w porównaniu do zwykłych produktów zawierających gluten. Jednak niektóre badania naukowe odrzuciły to twierdzenie, ponieważ obecnie dostępne na rynku produkty bezglutenowe są ogólnie znane z tego, że zawierają mniej białka, witamin, i minerałów oraz zawierają więcej lipidów, cukru i soli w porównaniu z ich odpowiednikami zawierającymi gluten.
Dieta bezglutenowa nie jest zalecana w populacji ogólnej i nie ma dowodów na to, że jest ona korzystna u osób bez objawów celiakii lub nadwrażliwości na gluten. Pojawiają się pewne obawy związane z jej wartością odżywczą. Ostatnie badania sugerują, że dieta bezglutenowa może być czynnikiem ryzyka zespołu metabolicznego. Skład odżywczy przetworzonej żywności bezglutenowej może zawierać wysoki poziom lipidów, cukrów i soli. Naukowcy stwierdzili, że dieta bezglutenowa może nie gwarantować odpowiedniego spożycia składników odżywczych i że 20–38% pacjentów z celiakią doświadcza niedoborów żywieniowych, które obejmują białka, błonnik pokarmowy, minerały i witaminy.
Dieta bezglutenowa jest trendem w mediach, a coraz więcej osób ogranicza stosowanie glutenu w swojej diecie. Społeczność medyczna musi starać się zapewnić podejście oparte na dowodach, określające zarówno korzyści, jak i potencjalne szkody diety bezglutenowej. Chociaż dostępne są przekonujące dowody potwierdzające korzyści płynące z diety bezglutenowej dla niektórych populacji pacjentów bez choroby związanej z glutenem (szczególnie pacjentów z IBS). Wydaje się, że większość osób stosujących dietę bezglutenową nie ma fizjologicznych wymagań dotyczących diety i prawdopodobnie nie odniesie znaczących korzyści. Istnieją dowody na potencjalne szkody spowodowane dietą bezglutenową, które obejmują możliwe niedobory żywieniowe, koszty finansowe i negatywne konsekwencje psychospołeczne.
Pokarmy zawierające gluten stanowią duży składnik kilku diet, w tym diety zachodniej. Te pokarmy są stosunkowo łatwe w uprawie i przygotowaniu oraz stanowią łatwo dostępne i niedrogie opcje zaspokajające zapotrzebowanie kaloryczne dużych populacji. Gluten jest również powszechnym dodatkiem do żywności gotowej ze względu na swoje właściwości fizyczne i smakowitość.
Ze względu na popularność diety bezglutenowej ważne jest, aby zrozumieć jakość odżywczą, potencjalne koszty i dostępność tej diety, a także wpływ, jaki wykluczenie glutenu może mieć na populację.
Niektóre badania sugerują, że komercyjne produkty bezglutenowe dostępne na rynku są gorsze od produktów zawierających gluten pod względem jakości odżywczej.
Jedną z najbardziej niepokojących kwestii związanych ze spożywaniem produktów bezglutenowych jest niedobór składników odżywczych w większości dostępnych na rynku produktach bezglutenowych.
W przypadku kanadyjskich produktów bezglutenowych stwierdzono, że podstawowe produkty bezglutenowe, takie jak makarony, chleb, mąka i płatki zbożowe, zawierały o 1,3% wyższą zawartość tłuszczu przy mniejszej zawartości białka, żelaza i kwasu foliowego w porównaniu z ich odpowiednikami, które zawierały gluten .
Również w Wielkiej Brytania przeprowadzono badania nad śladem odżywczym produktów bezglutenowych i glutenowych i stwierdzono, że średni i wysoki poziom tłuszczu, a także tłuszczów nasyconych, soli i cukru były często obserwowane w produktach bezglutenowych.
Na rynku australijskim badacze podali, że większość produktów żywności bezglutenowej miała niższą średnią zawartość białka niż żywność zawierająca gluten, zwłaszcza pieczywo i makarony. Ponadto odkryli, że produkty bezglutenowe nie były lepsze od produktów zawierających gluten pod względem jakości odżywczej. Dlatego brak równowagi składników odżywczych, który zwykle występuje w produktach bezglutenowych dostępnych na rynku, może prowadzić do potencjalnych zagrożeń dla zdrowia, na które osoby bez celiakii mogłyby być narażone, gdyby nadal spożywały komercyjne produkty bezglutenowe, w tym hiperglikemię, chorobę wieńcową, hiperlipidemię i niedobory dietetyczne takie jak niedobór błonnika i mikroelementów. Zwrócono również uwagę na zwiększone obciążenie finansowe spowodowane wysokimi kosztami większości sprzedawanych na rynku produktów bezglutenowych.
Możliwym powodem, który przyczynia się do niezrównoważonej zawartości składników odżywczych w większości sprzedawanych na rynku produktów bezglutenowych, są prawdopodobnie użyte składniki. Większość surowców pochodzi z mąki lub/i skrobi pochodzącej z kukurydzy i ryżu. Te surowe składniki (mąka kukurydziana i ryżowa) są na ogół ubogie w lipidy, popiół i błonnik surowy.
Ponadto niektórym produktom bezglutenowym przypisano również wysoką wartość indeksu glikemicznego. Zaobserwowano, że surowa mąka ryżowa wykazała najwyższą oczekiwaną wartość indeksu glikemicznego w porównaniu z całym słodem gryczanym tatarskim i całą mąką gryczaną tatarską. Można to wytłumaczyć obecnością w ryżu mniej odpornej skrobi i błonnika pokarmowego, co prawdopodobnie odpowiada za wysoki stopień hydrolizy skrobi i jego wysoką oczekiwaną wartość indeksu glikemicznego . Ponadto niedobór mikroelementów występujących w niektórych produktach bezglutenowych wynikała głównie z faktu, że produkty bezglutenowe nie były wzmacniane ani wzbogacane tymi witaminami i minerałami w porównaniu z produktami glutenowymi. Wzbogacanie witaminami B i minerałami jest obowiązkowe w przypadku produktów zawierających gluten, takich jak mąka pszenna w krajach takich jak Wielka Brytania i USA.
Pomimo usunięcia szkodliwego alergenu z diety pacjentów z nadwrażliwością na gluten bez celiakii poprzez stosowanie diety bezglutenowej, zaburzenia mineralne nadal stanowią poważny problem. Większość pacjentów doświadcza niedoborów wapnia, magnezu, żelaza i cynku. W ostatnich badaniach nad wzbogacaniem chlebów bezglutenowych wyrabianych z mąki gryczanej i ryżowej oraz wzbogacanych mlekiem i różnymi nasionami (tj. lenem, makiem, słonecznikiem, pestkami dyni lub orzechami) wykazano wyższą biodostępność wapnia, magnezu i żelazo w chlebie ryżowym, podczas gdy chleb gryczany zapewniał większą biodostępność cynku i miedzi. To wyraźnie wskazuje na zapotrzebowanie na nowe produkty, które zaspokoją potrzeby pacjentów wymagających suplementacji składników odżywczych.
Ceny produktów bezglutenowych były o 159% wyższe w porównaniu ze zwykłymi produktami spożywczymi zawierającymi gluten. To odkrycie było zgodne z innymi badaniami, w których stwierdzono, że produkty bezglutenowe mają wyższe ceny w porównaniu z produktami zawierającymi gluten. Jednym z powodów, które przyczyniają się do wysokiej ceny produktów bezglutenowych jest złożoność procesu produkcyjnego. Na przykład proces pakowania, dostawy i produkcji wymaga ścisłego monitorowania surowców w celu oceny zawartości glutenu i innych dodatkowych alergenów oraz wykorzystania surowców (głównie kukurydzy i ryżu), które są zwykle droższe niż pszenica.
Oprócz zwiększonych kosztów finansowych diety bezglutenowej istnieją inne koszty, które mogą być trudniejsze do oszacowania, takie jak wpływ socjopsychologiczny. Przyjemne i wspólne aspekty jedzenia to silne, głęboko zakorzenione wyobrażenia osadzone zarówno w jednostkach, jak i całym społeczeństwie. Dieta bezglutenowa wymaga trwałego oddania się ograniczonej diecie i stylowi życia, prawdopodobnie przyczyniając się do izolacji społecznej i negatywnych skutków psychospołecznych.
Mikroelementy, które na ogół występują w mniejszych ilościach w obecnych komercyjnych produktach bezglutenowych, można rozwiązać, włączając mąki ze zbóż i pseudozboża bezglutenowych, takie jak mąki z prosa, sorgo, teff, komosa ryżowa i gryka. Dlatego zaleca się, aby producenci żywności rozpoczęli zastępowanie istniejących na rynku produktów bezglutenowych produktami, które mają większe właściwości prozdrowotne w celu zaspokojenia potrzeb konsumentów.
Stosowanie zbóż bezglutenowych, takich jak sorgo, proso, teff, a także pseudozboża, takich jak gryka i komosa ryżowa oraz wzbogacenie diety w nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki oraz warzywa i owoce pozwoli nam odpowiednio zbilansować dietę pod względem wartości odżywczych. Należy pamiętać, że komercyjne produkty bezglutenowe powinny być dodatkiem do diety a nie jej podstawą, a dieta bezglutenowa powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia i uwzględniać zalecenia piramidy żywieniowej.
Źródła:
Fajardo, V.; González, M.P.; Martínez, M.; Samaniego-Vaesken, M.D.L.; Achón, M.; Úbeda, N.; Alonso-Aperte, E. Updated Food Composition Database for Cereal-Based Gluten Free Products in Spain: Is Reformulation Moving on? Nutrients 2020, 12, 2369. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
Jamieson, J.A.; Weir, M.; Gougeon, L. Canadian packaged gluten-free foods are less nutritious than their regular gluten-containing counterparts. PeerJ 2018, 6, e5875. [Google Scholar] [CrossRef]
Fry, L.; Madden, A.M.; Fallaize, R. An investigation into the nutritional composition and cost of gluten-free versus regular food products in the UK. J. Hum. Nutr. Diet. 2018, 31, 108–120. [Google Scholar] [CrossRef]
Gaillard, L.A. Navigating Gluten-Related Health Disorders and Nutritional Considerations of Gluten-Free Diets. North Carol. Med. J. 2016, 77, 180–182. [Google Scholar] [CrossRef]
Niland, B.; Cash, B.D. Health Benefits and Adverse Effects of a Gluten-Free Diet in Non–Celiac Disease Patients. Gastroenterol. Hepatol. 2018, 14, 82–91. [Google Scholar]
Regula, J.; Cerba, A.; Suliburska, J.; Tinkov, A.A. In vitro bioavailability of calcium, magnesium, iron, zinc and copper from gluten-free breads supplemented with natural additives. Biol. Trace Elem. Res. 2018, 182, 140–146. [Google Scholar] [CrossRef] [PubMed]
Hopkins, S.; Soon, J.M. Nutritional quality, cost and availability of gluten-free food in England. Br. Food J. 2019, 121, 2867–2882. [Google Scholar] [CrossRef]
Molinari, R.; Costantini, L.; Timperio, A.M.; Lelli, V.; Bonafaccia, F.; Bonafaccia, G.; Merendino, N. Tartary buckwheat malt as ingredient of gluten-free cookies. J. Cereal Sci. 2018, 80, 37–43. [Google Scholar] [CrossRef]
Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej : Praktyczny poradnik „Celiakia i dieta bezglutenowa.”
Znajdziesz mnie na:
2024 Jabłońska Klaudia dietetyk. Wszelkie prawa
zastrzeżone.